Wikipedia’ya girmenin alternatif yolu!

29 nisan Cumartesi günü Wikipedi (Türkçesiyle Vikipedi) için konulan erişim engeli halen devam ediyor ancak  VPN’siz  bağlanmanın da bir yolu daha var; 0wikipedia.org.

Wiki

0.wikipedia.org, içeriklerinin tamamını tıpkı resmi sitesinde olduğu gibi görüntülemenizi sağlayan bir adres. Dolayısıyla erişim sorunu yaşadığınız herhangi bir Wikipedi bağlantısının başına ‘0’ ekleyerek de geniş bilgi havuzuna VPN’siz erişebiliyorsunuz.

0.wikipedia.org’un nasıl ortaya çıktığını henüz bilmiyoruz ancak görünüşe göre bu adres de Wikimedia Vakfı’na ait. Zira Wikipedi kullanıcı hesabımla giriş yapabiliyorum ve katkı sağladığım maddeleri görebiliyorum.Sitenin içinde veya Quora’da da bu adrese dair bilgi bulamadım. Sitenin bu adresi engelli pazarlar için yayına aldığını tahmin ediyoruz. Bu yeni adresin engellenip engellenmeyeceği ise ayrı bir soru işareti…

Hatırlatmak gerekirse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Vikipedi’yi (Vikipedi’nin tüm dil sürümleri dahil) “terörizmi destekleyen” içerikler gerekçesiyle 29 Nisan’da engellemişti. Wikimedia Vakfı da konuyla ilgili Türkçe bir açıklama paylaşmıştı.

Ahmet Singan

Teknolojiye meraklı,iyi işler yapmaya çalışan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir