World Wide Web’in (WWW) 30. Yıl Dönümü için Google’dan Özel Doodle

World Wide Web yani kısaca “www” olarak bildiğimiz ve hayatımıza 30 yıl önce giren Dünyada ki bütün insanları etkileyen ve küresel çapta bir teknoloji devriminin 30. yaşını kutluyoruz. Mesela tek bir tıkla bu haberi nasıl okuyoruz? Hep birlikte görelim 🙂


World Wide Web (www) Nedir ?

Bundan 30 yıl önce, CERN laboratuvarında İngiltere doğumlu bir bilim insanı akademisyenin dünyanın dört bir yanında bilgiyi çok daha kolay bir biçimde birbirleriyle paylaşabilmeleri için yeni bir yöntem buldu. Tim Berners-Lee adlı bu bilim insanı 12 Mart 1989’da bulduğu bu fikrin aslında bütün dünyayı etkileyecek devrimsel bir yenilik olduğunu muhtemelen o gün tahmin etmiyordu.

World Wide Web (WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir.

Web Filozof’u Tim Berners-Lee bunlarla yetinmemiş 1990’lı yıllarda bugünün web sitelerinin temeli olan 3 temel teknolojiyi geliştirmiştir.

  • HTML (HyperText Markup Language)
  • URL
  • HTTP

30 Yaş ve Sonrası

Web’in kullanıcı sayısı son yedi yılda neredeyse ikiye katlandı, fakat web teknolojisinde hiçbir yorulma izine rastlanmış değil. 30 yılı geride bırakan web, 2009’daki web’den açıkça çok daha farklı. Web’in geleceğiyle ilgili TechRadar’a konuşan AOL Europe yetkilisi Rohit Agarwal, gelecek vizyonunu üç temel unsur etrafında şekillendiriyor: web erişiminin karşısında web deneyimi, sesli komutlarla çalışan web ve bulut bilişim.

Dünya her yerde ve sürekli çevrimiçi oldukça asıl mesele kullanıcının deneyimlediği şeyler olacak diyor Agarwal ve şöyle devam ediyor: “Web’e ve istediğiniz bilgiye olan erişim çok çeşitli cihazlar üzerinden herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda mümkün olacak.

Ayrıca Nesnelerin İnterneti‘nin de; tıpkı bundan yaklaşık 10 yıl önce bir telefonda müzik dinleyebileceğimize ya da onunla e-postalarımızı kontrol edebileceğimize nasıl inanamıyorsak. Aynı şekilde bize şu an inanılmaz gelen birçok yeniliği de beraberinde getireceği ortada.

 

Google’da World Wide Web’i unutmadı Doodle’ını yaptı

Google bildiğimiz gibi önemli günleri ana sayfasında o güne özel ve kendi tasarımına uyarlayarak bizce güzel işler yapıyor. Buna da şirket Doodle adını verdi. 12 Mart 1989 tarihinde yapılan “WorldWideWeb” yani “www” içinde kendi has Google logosu,eski bir bilgisayarı ve Dünyayı içinde barındırıyormuş Doodle’ını karşımıza çıkardı.

 

Bir Cevap Yazın