Siri çok yakından internetsiz kullanılabilecek!

AppleSiri için geliştirmelerine devam ediyor.  Apple’ın bugün gün yüzüne çıkartılan patent başvurusuna göre, internetsiz Siri kullanmak çok yakından mümkün olacak! İşte detaylar!

İnternetsiz Siri kullanmak çok yakında mümkün olacak!

Apple tarafından yapılan patent başvurusunda ortaya çıkan detaylara göre teknoloji devi, başarılı sanal asistanı olan Siri için çok konuşulacak bir özellik üzerinde çalıştığı gün yüzüne çıkartıldı. Patentte yer alan bilgilere bakacak olursak Apple,  “Çevrimdışı Kişisel Asistan”  başlığı adı altında Siri‘nin internetsizolarak kullanılması için sıkı bir çalışma yürütüyor.

Patentin başlığından da anlayabildiğiniz gibi Apple, Siri’nin internete bağlı olmadan bazı önemli komutları yerine getirmesine imkan tanıyacak.

USPTO tarafından yayınlanan patent başvurusunda da görebileceğiniz üzere Apple, Eylül 2017′den beri bu özelliği üzerinde çalışmalar yürütüyor. Söz konusu yeni özelliği ile birliktiOS cihazları daha da kullanışlı hale getirmeyi hedefleyen Apple, bir yandan da müşterilerine kaliteli bir akıllı telefon deneyimi yaşamaları adına tabiri caizse ince eleyip sık dokuyor.

İnternetsiz Siri kullanmak

Çevrimdışı kişisel asistan için Perşembe günü yayınlanan rapora göre, Apple kişisel sanal asistanının çalışma prensiplerini de baştan aşağıya değiştirecek. Daha önceden kişisel asistan, kullanıcılardan gelen bilgileri doğrudan Apple‘ın sunucularına aktarıyordu. Sonrasında ise sunuculardaki bilgileri kullanıcılara aktaran sanal asistan ne yazık ki internet olmadan işlem yapamıyordu.

Kullanıcıların bu konudaki isteğine kulak asan teknoloji devi, geliştirmiş olduğu yeni sistemle birlikte sanal asistanın sunuculara bağlanmadan yapay zeka yardımıyla komutları yerine getirmesine olanak sağlayacak. Söz konusu yenilik ile birlikte, Apple’ın sanal asistanı doğal dil işleme yoluyla komutları algılayabilecek.

İnternetsiz Siri kullanmak

Yeni geliştirilecek olan bu modül ile birlikte, 2019 iPhone modellerinin sanal asistan açısından bambaşka bir deneyim sunacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dil işleme adı verilen modül sayesinde, Apple’ın sanal asistanı daha önceden vermiş olduğunuz komutları öğrenerek, hafızasında tutabilecek.

Sonraki aşamalarda ise internet bağlantınız olmasa bile, Apple‘ın sanal asistanı bu komutları yerine getirerek kullanıcılara kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam edecek. Şimdilik yeni özelliğin ne zaman ve hangi modeller için kullanıma sunulacağı hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak,Apple‘a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre, söz konusu bu özelliğin ilerleyen aylarda resmi olarak gün yüzüne çıkartılması bekleniyor.

Peki siz, internetsiz Siri kullanmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorum kısmından aktarabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz…

internetsiz siri kullanmak

Ahmet Singan

Teknolojiye meraklı,iyi işler yapmaya çalışan...

Bir Cevap Yazın