Google konumu kapatsanız bile izliyor!

Google konum hizmetleri hakkında tüm kullanıcıları şoke eden bir detay ortaya çıktı. Hemen her Google uygulaması içerisinde bizlere sorulan konum bilgisi izni, hiçbir şey ifade etmiyor ve Google bizi izlemeye devam ediyor!

Google bizi dinliyor mu sorusuyla çalkalanan internet camiası, bu seferde Google’ın sorumsuz konum takibi haberiyle yerle bir oldu. Olay hukuki boyuta taşınabilecek kadar ciddi görünüyor.

Google konum izni almasa bile, bizleri izlemeye devam ediyor!

Google konum bilgisine erişme izinleri, kolay bir Chrome sorgusunda bile karşımıza çıkmaktadır. Google gizlilik koşullarını göz ardı eden bu açık, mobil cihazları esir almış durumda.

google konum

Google Haritalar uygulamasının sunduğu hizmete bağlı olan, Zaman Çizelgesi isimli kısım sizlerin geçmiş konum bilgilerinizi güncel bir şekilde saklar. Bu depolama ve geçmiş veriler, Google’un iddiasına göre istenildiği zaman silinip kapatılabilir.

Ancak Associated Press isimli ajans tarafından yapılan araştırmaya göre, bu veriler izin verilmese bile depolanıp saklanabiliyor. Android cihazlar içerisinde kesin gözüyle bakılan bu güvenlik açığı, ne yazık ki iOS cihazlarda da var.

2017 yılında yaşanan bir olay da bu durumu destekler nitelikte. Polis ile işbirliği yapan Google hizmetleri, bir gün boyunca suç mahalinden geçen her Android cihaz için kuruma bilgi sağlamıştı.

Kısacası uluslararası suç ve hukuki işlemler başta olmak üzere, Google konum bilgileri hemen her alanda gerekli görüldüğü sürece kullanılabiliyor. Google tarafından bizlerden alınan sözde izinler de, ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor.

 

Kaynak: ShiftDelete.Net

Ahmet Singan

Teknolojiye meraklı,iyi işler yapmaya çalışan...

Bir Cevap Yazın