iPhone fiyatlarına zam geldi! Peki neden?

Bu sabah gelen iPhone zam haberleri ile beraber kullanıcılar iPhone fiyatları için şoka uğramış durumda. Şu anda iPhone 11 fiyatı ne kadar oldu sorusunun cevabı tam olarak 7.999 TL ve bu fiyat kullanıcıları üzecek gibi duruyor. Peki bu fiyat artışının arkasındaki sebepler neler, Apple neden zam yaptı. Yapılan zamlar ne kadar hakkaniyetli?

iPhone zam haberleri üzdü!

Apple, iPhone 11 serisini Ekim ayında satışa çıkardığından beri herhangi bir zam haberi ile gündeme gelmemişti. Bu sabah gelen haberler ise telefonlara yüzde 9 civarında zam geldiği şeklinde. Bu yapılan zammında da arkasındaki sebepleri ve Android tarafındaki zam durumlarını sizler için yazdık.

 

iPhone fiyatları ne kadar arttı?

Apple, iPhone 11 serisini satışa çıkardığından beri dolar kuru yüzde 18 civarında bir artış yaşadı. Apple, dolar kurunun dolayısıyla maliyetin artmasına rağmen herhangi bir telefonları için uygulamadı. Ancak durumlar artık öyle değil, dolar kurlarındaki artış maalesef telefon fiyatlarına da yansımış durumda. Aslında bu durum Android telefonlar için de geçerli. Android telefonlardaki fiyatlar da dolar kuru ile beraber artış gösterdi ancak bu artışlar vergilerden de etkilenmiş durumda. Uygun fiyatlı telefonlar için gelen vergiler ve dolar kuru ile beraber Android telefonlardaki artışlar yüzde 56’lara kadar çıkmış durumda.

Fiyatlar ne kadar değişti? Son durum ne?

— iPhone 11 – 64 GB depolama alanı | Eski fiyat: 7.299 TL  
— iPhone 11 – 128 GB depolama alanı | Eski fiyat: 7.749 TL
— iPhone 11 – 256 GB depolama alanı | Eski fiyat: 8.599 TL

iPhone 11 Pro için fiyatlar:

—iPhone 11 Pro – 64 GB  Eski fiyat: 10.999 TL 
— iPhone 11 Pro – 256 GB Eski fiyat: 12.299 TL
— iPhone 11 Pro – 512 GB depolama alanı | Eski fiyat: 13.999 TL

Ahmet Singan

Teknolojiye meraklı,iyi işler yapmaya çalışan...

Bir Cevap Yazın