Wifi Hackleme Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere wifi şifrelerini kırmanın en basit ve en çok kullanılan yöntemi olan aircrack-ng konusuna değineceğim. Öncelikle;

Aircrack-ng nedir?

Aircrack-ng, algılayıcı, paket sezici, 802.11 telsiz LAN için WEP ve WPA/WPA2-PSK çözücü ve analiz aracından oluşan ağ yazılım takımıdır.802.11a, 802.11b ve 802.11g trafiği sezebilen bir araçtır.Yani kısacası Wireless Hacking Tools olarak adlandırabiliriz.

 

Aircrack-ng İle Neler Yapabiliriz?

-Ağ trafiğini sezebiliriz.

-Dinlediğimiz ağdan paket yakalayabiliriz.

-Modeme bağlı olan bir aracın modeme bağlanmasını engelleyebiliriz.

-WEP ve WPA şifre kırabiliriz.

 

Aircrack-ng Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu tür araçların Linux işletim sisteminde kullanılması daha sağlıklı oluyor.Bu yüzden bende Linux’un Ubuntu dağıtımını kullandım. Kurulumu ve kullanımını bu işletim sistemi üzerinden anlatacağım.Şunu da belirteyim Kali Linux’ta da bu işlemleri yapabilirsiniz. İlk olarak kurulumu anlatayım. Bu aracın kurulumu ve kullanımı terminal üzerinden yapacağız.Terminali açalım; Aracı yüklemek için aşağıdaki kod satırını yazalım.

apt-get install aircrack-ng

Şimdi wireless kartımızı öğrenmeliyiz.Bunun için;

ifconfig

komutunu girelim.

Wireless kartının listelenmesi lazım benim wireless kartım wlan0, sizinki farklı olabilir. Komutları ona göre girmelisiniz. Wireless kartımızı öğrendiğimize göre şimdi wireless kartımızın hangi monitörde çalıştığını görmeliyiz. Onun içinde;

airmon-ng start wlan0

komutunu yazıyoruz.

Şimdi ise Monitor moda geçmemiz gerekecektir. Monitor moda geçmek için ;

airodump-ng mon0

komutunu kullandık.

Çevrede olan tüm ağları dinlememiz gerekiyor. Ağların MAC adresini, hangi kanalda olduğunu, hangi tür şifreleme kullandığını öğrenebilmek için;

airodump-ng -c 6 –bssid (hedef ağın bssid’si) -w /root/Desktop/ wlan0mon

komutunu yazıyoruz.

Hedef ağımızı seçtikten sonra, ağın özel taramasını yapabiliriz. Sadece bu ağa bağlı cihazları görmemizi sağlar. –w yakalayabileceğimiz handshake lerin kaydedilmes için yazılır.

airplay-ng –deauth 10 -a (network BSSID) mon0

Handshake yakalayabilmek için seçtiğimiz bir ağa bağlı bir cihazın çok az bir zaman için ağdan kopup tekrar bağlanması lazım. Bunun yapılmasının nedeni ağa tekrar bağlanırken wpa veya wpa2 ile şifrelenmiş wifi şifresinin paketini yakalamak.  Handshake’I yakaladıktan sonra sıra geldi şifreyi kırmaya. Bunun için dosya sisteminizde birkaç handshake dosyaları olması gerekiyor. Bunları “ls” yaparak görebilirsiniz. Gördüğünüz dosyalardan “.cap” uzantılı olanı kullanacağız.

Daha sonra aşağıdaki kodu çalıştırarak bir wordlist ile kırmaya çalışıyoruz.

aircrack-ng -a2 -b 44:D9:E7:F7:DC:CE -w /root/Desktop/rockyou.txt  ConnectMeCrack-01.cap

Wifi Şifresi Bulundu…

Burada görüldüğü gibi hedef wifi şifremizi hackledik.

Wordlist’iniz yoksa internetten hazır bir wordlist bulabilirsiniz. Ayrıca siz bir wordlist üretmek istiyorsanız bunu “crunch” kullanarak yapabilirsiniz.

CRUNCH İLE WORDLİST OLUŞTURMA

Crunch Brute Force saldırıları için kullanılan wordlistleri oluşturmaya yarıyan bir programdır. İnternetten bulunabilecek hazır wordlistler olduğu gibi wordlistleri kendimizde oluşturabiliriz. Kendi özel wordlistlerimizi oluşturmak için web siteleri olduğu gibi kendi bilgisayarımızdan da wordlist oluşturabiliriz. Wordlist oluşturmak için kullanılan programlardan biriside crunch adlı programdır.

Crunch ile wordlist oluşturma çok kolaydır. Crunch yazdıktan sonra minimum ve maximum değerleri yazıyoruz ve ardından şifrenin içerisinde bulunmasını istediğimiz karakterleri yazıyoruz.

crunch 2 5 123456 -o wordlist.txt

Özel bir karakterle wordlist oluşturmak istiyorsak bunu -t parametresi ile yaparız.

crunch 9 9 -t ahmet%%%%

% işareti ile sadece sayı gelmesini istedik. Küçük harfler için “@”, büyük harfler için “,” , özel semboller için “^” kullanılır.

Bir Cevap Yazın